רצועת קשירה – מידע

הרצועה משמשת לקשירת כפות ידי המתחרים, אם במהלך ההתמודדות המתחרים איבדו אחיזה זה עם זה.

בהתמודדות רגילה ללא קשירה, משתמשים במספר אלמנטים לשליטה על המתחרה; מיקום אצבעות, אחיזה מתאימה, פרק כף יד ממוקם וממוצב נכון לשליטה על המתחרה וכדומה. בקשירה, החוקים מעט שונים!

כל שופט עשוי לקשור את הרצועות אחרת. משום כך ייתכן שקשירת הרצועות תהיה רפויה או חזקה מידי, ותתקשה למקם את הרצועה באופן שלא תפריע ותגביל את תנועת פרק כף היד. אתה עלול להרגיש שהרצועה מחוספסת מידי, שורטת ומהווה מטרד וקושי להגיע לאחיזה הרצויה. בקיצור –  שלל תירוצים, רובם מובנים לחלוטין אך לא באמת ניתן לטפל בהם שניות לפני תחילת ההתמודדות, ולכן לא רלוונטיים. אוכל להרחיב רבות בנושא, אך אני מאמין שהכוונה הובנה. הדבר המרכזי והחשוב לדעתי, הוא ללמוד ולהתמחות בטכניקות השונות תוך כדי קשירה, שלמעשה ניתן לראות בה טכניקה לכל דבר, וניתן להשתמש בה לטובתך.

יכולת המשיכה והפעלת הכוח בעת שידי המתחרים קשורות, עולה לעומת ביצוע הטכניקות והטריקים להשגת יתרון בעזרת פרק כף היד והאצבעות.

במהלך שנותיי הרבות בתחום, ראיתי לא מעט מתחרים שלא מצליחים לממש את מלוא כוחם ומרגישים חסרי אונים בשל כך, ולכן בוחרים להשתמש בקשירה כמהלך אסטרטגי, על מנת לשפר את סיכוייהם מול מתחרה חזק ומומחה בתנועות מסוימות.

עם זאת, דע כי יש מתמודדים שמתמחים בתנועות “טופ-רול” למיניהן, ובמקרים רבים הרצועה דווקא מעניקה להם יתרון, ולכן לא משנה באיזו שיטה תנקוט הם יחתרו למצב החלקת כף היד שתוביל לקשירה, וישיגו לעצמם יתרון.

סבירויות החלקה:

  • שני מתחרים מחזיקים גבוה – סבירות גבוהה שתהיה החלקה,ולאחריה קשירה.
  • מתחרה אחד מחזיק גבוה, מתחרה שני מחזיק נמוך יותר – סבירות נמוכה שתהיה החלקה.
  • שני מתחרים מחזיקים נמוך – סבירות אפסית שתהיה החלקה.

החלקה במהלך התמודדות:

החלקה בעת התמודדות עלולה להתרחש אם שני המתחרים איבדו אחיזה זה עם זה. השופט צריך לוודא שהנסיבות שקדמו להחלקה החוצה, התקיימו לפני שהוכרזה עבירה. אם השופט לא בטוח מי מהמתחרים גרם להחלקה, או שההחלקה נגרמה על ידי פעולות מצד שני המתחרים, אזי השופט ישתמש ברצועה למטרת קשירת המתחרים, ולא תינתן עבירה לאף אחד מהמתחרים.

השופט יכריז עבירה על ביצוע “החלקה” כאשר:

א.  אתה מרים את אצבעותיך מעל כף יד המתחרה לפני החלקה.

ב.  אתה מקמץ את כף ידך כצורת אגרוף בתוך כף ידו של המתחרה.

ג.  אתה נמצא בעמדה של מפרק כף יד כפוף, ומושך את אצבעותיך לתוך כף יד המתחרה שלך. עקב כך אתה לא מצליח להחזיק את האחיזה שלך.

החלקה החוצה במכוון, במהלך ההתמודדות בעמדת הפסד:

עמדת הפסד נקבעת אם היד הייתה במצב של  כלפי כרית הנגיעה או  מגובה כרית הנגיעה כלפי מעלה. במקרים אלו המתחרה יפסל, ויפסיד את ההתמודדות. כל החלקה מכוונת היא עילה אוטומטית לעבירה!

החלקה – מכוונת או לא?

אם במהלך ההתמודדות נוצרה החלקה ע”י שני המתחרים, כתוצאה מביצוע שגוי של טכניקה או זוויות תנועה דומות/ שונות, השופט יכריז על ביצוע “קשירה“, ויקשור בעזרת רצועה את ידי המתחרים.

אבל מה קורה אם התחילה ההתמודדות ונקלעת לתנועה/זווית בעייתית עבורך, והמוצא היחיד הוא לבצע החלקה של היד, אם על ידי ניתוק אחיזת כף יד המתחרה השני, או על ידי הרמת מרפק או הזזתו מחוץ לכרית המרפק?

כדי שתהיה מוכן לכל סיטואציה, תלמד כעת כיצד להחליק את היד או המרפק בדרך שתיראה טבעית ולא מכוונת כדי, שהשופט לא יפסול אותך או ייתן לך עבירה.